هزینه زندگی در هندوستان

 

حتما هزينه هاي تحصيل و زندگي در كشور هندوستان را از قبل مطالعه نماييد و در صورتي كه امكان تامين هزينه ها را نداريد از تصمیم خود صرف نظر کنید.

در زمان تحصیل در  هندوستان منطقی است که دانشجو بتواند در مورد هزینه های خود برنامه ریزی صحیحی نماید و از توانائی خود در پرداخت هزینه های زندگی درهندوستان تا پایان دوره تحصیلی اطمینان داشته باشد.

هزینه های تحصیلی

هزینه های تحصیلی مقاطع و رشته های مختلف در شهر بنگلور مشابه شهرهای دیگر متغیـر و تابع نوع دانشگاه و دانشکده می باشد. در گروه علوم پزشکی تقریبا کلیه دانشجویان خارجی با توجه به کیفیت مناسب و تعداد زیاد دانشکده های پزشکی شهر بنگلور را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند. که به طور جزئی به آن در ذیل اشاره می گردد:

رشته های گروه پزشکی: هزینه این گونه رشته ها به دلیل بالا بودن تقاضای داوطلبان هندی و قیمت تمام شده در یک رشته گروه پزشکی، نسبت به سایر رشته های دیگر بالاتر بوده و این اختلاف در بین خود رشته های گروه پزشکی معنی دار است. در زیر متوسط شهریه برای ثبت نام در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی که بیشترین تقاضا را به خود اختصاص می دهند ارائه می گردد:

رشته پزشکی عمومی:

کل شهریه این رشته بسته به نوع دانشکده در سال  2012-2013 بین  90.000 تا 120.000 دلار گردیده است. لذا برای هماهنگی بهتر و بيشتر بهتر اين است که وقتی دانشجو تصميم قطعی گرفت اطلاعات مورد نظر را به روز دريافت نمايد.

نحوه پرداخت شهریه : به دليل اينکه اکثر کالجها و دانشگاههای پزشکی ساليانه و يا حتي چند ماه يكبار مقررات پذيرش را کمی تغيير می دهند در سال گذشته دانشکده های درجه ممتاز شهر بنگلور به دلیل محدود بودن ظرفیت رشته پزشکی عمومی دانشجوی خارجی می بایست کل مبلغ را حداکثر در 6 ماه اول تحصیل پرداخت نماید.

شرایط عمومی :دارا بودن مدرک پیش دانشگاهی تجربی

طول مدت دوره : مدت تحصیل در این دوره با احتساب دوره کارآموزی 5.5 سال می باشد.

دانشگاه : دانشکده های زیر شاخه دانشگاه راجیو گندی در شهر بنگلور (مورد تائید وزارت بهداشت و درمان)

 

رشته دندانپزشکی:

شهریه این رشته نیز متغیر و از یک دانشکده به دانشکده ای دیگر تفاوت چشمگیری دارد. به طوری که از مبلغ 35000 تا 45000 دلار بسته به نوع دانشکده گزارش گردیده است. لازم به ذکر است که تعدادی دانشکده دندانپزشکی در خارج از شهر وجود دارد که از هزینه کمتر و در صورت تمایل داوطلب می تواند در چنین مکان هایی نیز تحصیل نماید که ما این دانشکدهها را پیشنهاد نمی کنیم .

نحوه پرداخت شهریه : بصورت قسطی در مدت 5 سال

شرایط عمومی :دارا بودن مدرک پیش دانشگاهی تجربی

طول مدت دوره : مدت تحصیل در این دوره با احتساب دوره کارآموزی 5.5 سال می باشد.

دانشگاه : دانشکده های زیر شاخه دانشگاه راجیو گندی در شهر بنگلور (مورد تائید وزارت بهداشت و درمان)

تبصره : افرادی که دیپلم ریاضی و یا … دارا می باشند(سال یازدهم) و در مقطع پیش دانشگاهی(سال دوازدهم) به علوم تجربی تغییر رشته داده باشند برای پذیرش در رشته های پزشکی عمومی و دندانپزشکی  مشکلی وجود ندارد.  

رشته داروسازی: 

) B.pharmلیسانس داروسازی)شهریه این رشته نیز متغیر و از یک دانشکده به دانشکده ای دیگر تفاوت چشمگیری دارد. به طوری که از مبلغ 8000 تا 16000 دلار بسته به نوع دانشکده گزارش گردیده است.

نحوه پرداخت شهریه : بصورت قسطی در مدت 4 سال

شرایط عمومی : پیش دانشگاهی ریاضی یا تجربی

طول مدت دوره : 4 سال

 

pharm-D .2 (دکترای داروسازی)

شهریه این رشته از 20.000 تا 32000 دلار بسته به نوع دانشکده

نحوه پرداخت شهریه : بصورت قسطی در مدت 6 سال

شرایط عمومی : پیش دانشگاهی ریاضی یا تجربی

طول مدت دوره : 6 سال

نکته :طبق قوانین دانشگاه راجیوگاندی دانشجویانی که در مقطع پیش دانشگاهی دروس فیزیک،شیمی،زیست شناسی (رشته علوم تجربی) و یا دانشجویانی که فیزیک،شیمی،ریاضی (رشته ریاضی) را به اتمام رسانده اند واجدالشرایط ( Eligibel) هستند تا در رشته داروسازی ادامه تحصیل دهند.

برآورد تقریبی هزینه های زندگی در هندوستان

درجدول زیر به صورت تقریبی هزینه های ضروری زندگی در مدت یک سال را وارد کنید. هزینه های تقریبی و برآورد شده در مدت زمان یک سال تحصیلی در زیر اعلام شده. که بر مبنای متوسط هزینه های پرداخت شده توسط دانشجویان در سال 2012 – 2013 در هندوستان تهیه شده است.

قیمت هر روپیه بین 48 تا 52 تومان در نوسان می باشد. 

برآورد هزینه های تحصیلی در سال 2009-2010 در هندوستان بر اساس روپیه هزینه ها
هزینه های مسکن ———-RS
غذا ———-RS
کتاب و لوازم التحریر ———-Rs
لباس شامل تهیه لباس گرم و کفش ———-RS
مسافرت داخل شهری ———-RS
متفرقه: شامل فتوکپی, پرینت , خ شکشوئی ,تلفن , لوازم مصرفی , تفریحی ,ورزشی , لوازم تهیه غذا ———-RS
جمع کل ———-RS

هزینه های دانشجوئی در هندوستان

برای اینکه بدانید در ابتدای ورود به هندوستان چه میزان پول باید با خود بیاورید و در مجموع برای تحصیل چه هزینه هائی را باید در نظر داشته باشید مستلزم محاسبه هزینه های زندگی و هزینه های تحصیلی است. به این منظور ما هزینه ها را به 3 دسته مختلف تقسیم کرده ایم .

 

 هزینه های مسکن

  هزینه ای زندگی 

 هزینه های تحصیلی

 

به طور کلی هزینه های زندگی در شهرهای مختلف هندوستان متفاوت است. در اینجا سعی کرده ایم تا حدود این هزینه ها را جهت آشنائی شما بنویسیم ولی بهترین راه برای اینکه اطلاعات دقیقتری بدست آورید  تماس با مشاور ما در هندوستان (شهر بنگلور) می باشد.


 هزینه های مسکن

هزينه محل سكونت دركشور هندوستان و در شهر بنگلور در قياس با شهر تهران بسیار پايين تر مي باشد.

دانشجویان امکان انتخاب انواع متفاوتی از مسکن را در هندوستان دارند که هر کدام شرایط , ویژگی و هزینه های مخصوص به خود را دارد.

 هزینه اجاره مسکن در شهر بنگلور همانند شهرستان های دیگر بستگی به شرایط زیادی از جمله مساحت،تعداد خواب های آن، نوع طبقه( طبقه اول، دوم و یا همکف )، محله، نوع مسکن از لحاظ این که ویلایی است یا آپارتمانی می باشد. ( لازم به ذکر است که به دلیل رطوبت و مسایل بهداشتی معمولاً ایرانیان مقیم تمایلی به اجاره کردن طبقه همکف ندارند و توصیه نیز نمی شود ). در این بخش فقط به هزینه اجاره یک خوابه، دو خوابه و سه خوابه پرداخته می شود.

 سه خوابه، بسته به نوع محله به ترتیب متوسط، خوب و عالی متغیر بوده به طوری که یک خانه سه خوابه در منطقه متوسط، مسلمان نشین بین 10000 تا 12000 روپیه متغیر می باشد و در منطقه ی متوسط غیر مسلمان ها مبلغ اجاره کمی از این مقدار بیشتر می باشد ( حدود 10 تا 15 درصد ). در منطقه خوب مبلغ اجاره برای سه خوابه از 12000 روپیه شروع و تا 15000 روپیه نیز افزایش می یابد. در منطقه عالی کرایه به شدت بالا رفته و از 18000 تا 25000 روپیه نیز ممکن است. دو خوابه، نیز بترتیب متوسط، خوب و عالی بشرح بند 2. 1. از 4500 شروع شده و در منطقه عالی ممکن است به 20000 نیز افزایش یابد اما به طور متوسط هزینه اجاره دو خوابه در منطقه نسبتاً خوب 12000 تا 15000 روپیه است. اجاره منزل یک خوابه حدود   6000 تا 10000 روپیه میباشد.

لازم به ذکر است که در همه موارد هزینه اجاره منازل آپارتمانی حدود 20 تا 50 درصد از منزل های معمولی بیشتر می باشد.

 نکته مهم در خصوص اجاره کردن یک منزل برای سکونت توجه به میزان پیش پرداختی است که مستاجر باید در ابتدای عقد اجاره نامه بپردازد. میزان ودیعه یا پول پیش عبارت از 10 ماه اجاره مورد توافق بوده و مبلغ مذکور پس از پایان دوره اجاره نامه عینا به مستاجر مسترد می گردد.

 به غیر از اجاره کردن، امکان رهن نیز وجود دارد اما از آنجا که باز پس گرفتن مبلغ کلان از موجر بعضاً کاری ساده نبوده لذا رهن کامل توصیه نمی گردد. ممکن است در این خصوص سوال گردد که میزان رهن یک منزل چقدر می تواند باشد این مبلغ از 300000 روپیه شروع و ممکن است تا 1000000 روپیه افزایش یابد.

 نکته قابل توجه: نظر به این که نرخ بهره بانکی در این کشور بسیار پایین( حداکثر 5. 5 درصد برای پس اندازهای بلند مدت و 5. 3 درصد در مورد کوتاه مدت ) لذا صاحبان مسکن تمایل چندانی به ودیعه بالاتر و اجاره کمتر ندارند مگر در مواردی که فرد مشکل مالی داشته باشد که در این صورت نیز پس گرفتن ودیعه در پایان دوره می تواند با مشکل مواجه گردد.

 

هزینه های زندگی

تعیین و مشخص کردن هزینه های زندگی بسته به چند عامل دارد.

برای مثال اگر میخواهید زندگی داشته باشید که مشابه زندگی شما با والدینتان در کشور خود باشد به مراتب گرانتر خواهد بود. به صورت تقریبی هزینه های محاسبه شده برای زندگی در هندوستان به صورت زیر است.

 غذا :

در صورتی که خودتان غذا تهیه کنید حدودا هفته ای 1000 تا 1500 روپیه برای خرید مواد غذائی نیاز دارید که در صورتی که دقت بیشتری کنید میتوانید صرفه جوئی نمائید.در بنگلور با پرداخت 2500 روپیه در ماه هر روز یک وعده غذای ایرانی به آدرس منزل شما فرستاده می شود.دانشجویانی که به آشپزی آشنا نیستند می توانند از این سرویس استفاده کنند.

 در این بخش قیمت برخی اقلام عمده جهت برآورد نسبی از میزان هزینه ها به شرح ذیل ارائه میگردد.

برنج با سماتی درجه یک 60 تا 90 روپیه – روغن مایع 55 تا 90 روپیه – روغن جامد 50 روپیه – گوشت گوسفند و بز با استخوان 450 روپیه – گوشت مرغ زنده 150تا 170 روپیه – گوشت گوساله بدون استخوان 140 روپیه شکر 15 تا 20 روپیه – سیب زمینی 15 تا 20 روپیه – پیاز 15 تا 20 روپیه – گوجه فرنگی 10 تا 15 روپیه

 تلفن و اینترنت :

هزینه های ثابت ماهانه تلفن، اشتراک تلفن و اینترنت ( از طریق کابل مستقیم ) به ترتیب 250 روپیه، 200 تا 250 روپیه و 750 تا 1250 روپیه می باشد. هزینه متغیر تلفن تابع میزان مکالمات اضافی است که مشترک از آن استفاده می نماید. ( هر دقیقه مکالمه با ایران بستگی به زمان مکالمه، 9 روپیه در زمان پرترافیک و 8 روپیه از ساعت 11 شب به بعد می باشد ). توصیه می گردد که مشترک از گرفتن خط اشتراک با امکانات مکالمه خارج از کشور صرف نظر و فقط تلفنی با امکان مکالمه داخلی تهیه نماید.

 هزینه های آب و برق :

به طور متوسط در یک واحد سه خوابه، دو خوابه و یک خوابه به ترتیب بالغ بر 800، 600 و 400 می گردد.

هزینه تهیه یک سیلندر گاز:

بسته به نوع آن از 700 تا 1200 روپیه متفاوت می باشد و متوسط عمر یک سیلندر از 60 روز تا 90 روز متغیر است ( بسته به تعداد خانوار و میزان استفاده .(

ایاب ذهاب روزانه :

با توجه به بالا بودن هزینه بنزین ( لیتری 5000 تومان )، هزینه حمل و نقل بالا بوده، به گونه ای که حداقل هزینه یک آتو ریکشا در ابتدای سوار شدن 1000 تومان می باشد و بعد از طی 3 کیلومتر به ازای هر کیلومتر اضافی 50 تومان محسوب می گردد.

 نکته :

از زمان ورود دانشجو به شهر بنگلور تا اتمام کلیه مراحل خدمات(فرودگاه- منزل-لوازم منزل و … ) مشاورین ما بدون محاسبه هزینه بنزین و با اتومبیل شخصی کلیه مراحل را انجام می دهند.

 هزینه پوشاک :

کاغذ – پرینت – فتوکپی . جوهر پرینتر بایستی حدودا هفته ای 500 روپیه در نظر گرفت.

 هزینه های تفریحی و سرگرمی:

هر دانشجو نیاز به سرگرمی نیز دارد .برای مثال بلیط سینما در هندوستان170روپیه تا 250روپیه است .اجاره دی وی دی 20 روپیه است که اینها را نیز بایستی در نظر داشته باشید.

هزینه های کتاب و لوازم التحریر:

در شهر بنگلور نسبت به شهرهای دهلی و بمبئی گران تر اما نسبت به ایران ارزان تر می باشد،و در مقایسه با ایران از کیفیت مناسبتری برخوردار است.

 هزینه درمان :

دارو و درمان هرینه ویزیت دکتر متخصص در بیمارستان از حدود 100 تا 300 روپیه بسته به نوع بیمارستان (همان دکتر !) و هزینه دارو تقریبا  برابر ایران و در بعضی موارد گرانتر از ایران ولی همانطور که در بازار داروی ایران هم شاهد هستید دارای کیفیتی تا چندین و چند برابر داروهای ساخت داخل ایران هستند.

قابل ذکر است در هندوستان در 90% موارد شما برای ویزیت باید به بیمارستان مراجعه کنید ( متخصص) ولی پزشکان عمومی در کوچه ها و نزدیک مناطق مسکونی دارای مطب بوده و ویزیتشان از 100 تا 250 روپیه است. و اکثرا پزشکانی هستند که صبحها به تدریس در دانشگاه مشغولند.

 اگر چه لیست بالا کامل نیست اما برای اطلاع از هزینه های زندگی در هندوستان در زمان تحصیل بسیار کمک کننده است.

 چگونه هزینه های زندگی در هندوستان را به حداقل برسانیم:

 (1برای تهیه پوشاک بعد از اتمام هر فصل و یا به مناسبتهای مختلف کلیه فروشگاهها تخفیفات ویزهای حتی تا 50% تخفیف در نظر می گیرند که شما می توانید از این فرصت استفاده کنید.

  ( 2محل خرید خود را انتخاب نمائید. اگر در یک آپارتمان زندگی میکنید که خود مسئول تهیه غذای خود هستید باید در  نظر داشت اجناس در سوپر مارکتهائی مانند فود ورد از سوپرمارکتهای دیگر ارزانترند.

 

( 3 هزینه های تلفن خود را کمتر کنید. تلفنهای بین المللی گران هستند.اگر اینترنت دی اس ال دارید میتوانید از اسکایپ برای تماسهای بین المللی استفاده کنید چون رایگان یا بسیار ارزان هستند.

مزایای تحصیل در مالزی :

 

    تحصيل به زبان بین المللی انگليسي
    دوره های زبان یک ماه تا یکسال برای آمادگی ورود به دانشگاه با هزینه مناسب
    تحصیل در کالج ها و دانشگاه ها با صرف حداقل هزینه و زمان و سهولت اخذ ویزا
    وجود شعبه کالج ها و دانشگاه های معتبر اروپایی ، استرالیایی و امریکایی
    هزینه مناسب زندگی در کشوری اسلامی ، مملو از فرهنگ ، رسوم و غذاهای آسیایی اسلامی
    فارغ التحصیل شدن و دریافت مدرک با اعتبار بین المللی از یکی از مدرنترین کشورهای اسلامی

  دانشگاه هاي مالزی :

بر طبق آمار وزارت آموزش عالي مالزي در حال حاضر 20 دانشگاه دولتی،20دانشگاه خصوصي،20كالج دانشگاه خصوصي 5 شعبه دانشگاه هاي خارجي و 297 موسسه آموزش عالي وجود دارد و از بين دانشگاه ها و مراكز آموزش عالي كشور مالزي،طبق مدارك صادر شده 17 دانشگاه مورد تاييد وزارت علوم، تحقيقات و فناوري ايران مي باشد.

لیست دانشگاه های مورد   تایید وزارت علوم ایران

1

Universiti Teknologi Petronas

9

(Universiti Teknologi Mara (utm

2

Universiti Kebangsaan  Malaysi ukm

10

The  University of Nottingham

3

Universiti Malaysia Sabah

11

Asia Pacific University college U.C.T.I

4

Universiti Utara Malaysia)uum)

12

University   Management&Science msu

5

Universiti Sains Malaysia   usm

13

Universiti Teknologi Malaysia 

6

Universiti Tun Abdul Razak

14

Universiti Malaysia Sarawak ums

7

Universiti   Malaya

15

Universiti Islam Malaysia Antarabangsa

8

Universiti Putra Malaysia upm

16

Universiti Pendidikan Sultan Idris UPSI

17

Universiti   Tenaga Nasional (UNITEN)

هزینه دانشجویی در مالزی :

هزینه های دانشجویی در مالزی شامل دو بخش عمده میباشد :     

  • هزینه تحصیل( بر اساس مقاطع مختلف تحصیلی، نوع دانشگاه <خصوصی یا دولتی >،کالج و رشته تحصیلی متفاوت است)
  • هزینه زندگی( بر اساس نوع جا <خوابگاه ، آپارتمان > و شرایط زندگی متفاوت است )

مبلغ هزینه

نوع هزینه

به طور تقریبی بر اساس دوره های   تحصیلی

تحصیل

از  4000 تا 10000 دلار در سال

پیش دانشگاهی

از 450 تا 850 دلار در ماه

زبان

از 4000 تا 12000 دلار در سال

لیسانس

از 1800 تا 8000  دلار در سال

فوق لیسانس

از 1000 تا 6000 دلار در سال

دکترا

به طور تقریبی بر اساس تعداد نفرات

زندگی

به   طو تقریبی300 تا 550 دلار در ماه

یک نفره

ماهانه

3700 تا 6600 دلار در سال  از   به طور تقریبی

یک نفره

سالانه

به   طور تقریبی از 500 تا 1000دلار در ماه برای دو نفر

دو نفره

ماهانه

به طور تقریبی از6000 تا 12000دلار در سال   برای دو نفر

دونفره

سالانه

اگر فرزندی هم باشد بنا بر   شرایط سنی فرزند از 150 تا 250 دلار در ماه به کل هزینه ها  اضافه می گردد.

 

توصیه های مهم دررابطه باهزینه های زندگی، خرید و فروشگاهها

– هنگام عزیمت مبلغ ۶ ماه هزینه زندگی همراه داشته باشید .

– حداقل هزینه اجاره سه ماه منزل و بیمه دانشجوئی وخرید اولیه منزل ارز را هنگام عزیمت همراه داشته باشید .

– سه ماه اول ورود از نظر هزینه از سایر ماهها بیشتر خواهد بود زیرا هزینه های اولیه پیش بینی نشده خواهید داشت .

– کلیه هزینه های زندگی متناسب با نحوه خرجکرد دانشجو میباشد .

– با مراعات نمودن توان مالی خانواده به ثبات و ماندگاری خویش برای ادامه تحصیل کمک کنید .

– در صورت عدم رعایت توان مالی خانواده علی رغم میل باطنی مجبور به بازگرداندن شما خواهند شد .

– در صورت صرف هزینه های گزاف برای غذا در رستورانهای شهری گران قیمت ، طبعا هزینه های زندگی و خورد و خوراک بسیار بالا خواهد رفت و عواقب ناشی از آن متوجه شخص دانشجو میباشد .

– از رفتن به رستورانهای گران قیمت ودارای ورودیه زیاد حذر کنید .

– از صرف کردن هزینه برای گشت و گذارهای بی مورد حذر کنید .

– از صرف هزینه برای مهمانی های جمعی بپرهیزید .

– از صرف هزینه برای لباس های مارک دار خارجی و خرید لوازم منزل مانند مبلمان و تخت و غیره بپرهیزید. 

– از صرف هزینه های بی مورد برای دوستان برحذر باشید و از رفت و آمد با دوستان هزینه ساز و بی مراعات بپرهیزید

– برای خرید هفتگی برنامه منظم داشته باشید واگر هم اتاقی دارید و جمعی زندگی می کنید برنامه خرید ماهیانه داشته باشید .

– هزینه ها و مسئولیتها رابه نسبت مساوی با هم اتاقی تقسیم کنید .

– در ابتدای ورود به کشور اطلاعات لازم در رابطه با فروشگاهها و مراکز ارزان قیمت و ذبح اسلامی را کسب نمائید .

– همیشه به میزان کم و قابل حمل و هفتگی خرید نمایید تا متحمل هزینه نقل خریدتان به منزل با تاکسی نشوید .

– از خرید اقسام زیور آلات بپرهیزید .

– از شرکت در کلاس گرانقیمت آموزشی، ورزشی پرهزینه بپرهیزید .

– از خرید داروهای بدنسازی گران قیمت بپرهیزید .

– سعی کنید خودتان آشپزی کنید . 

– برنامه آشپزی و نظافت مشترک با هم اتاقی خود داشته باشید .

– بعضی از فروشگاهها مانند فروشگاه مترو اجناس را با قیمت بسیار ارزان و بصورت عمده ارائه می نمایند 

– محصولات غذایی مانند مرغ سوخاری آماده را با قیمت مناسب میتوانید خرید نمایید .

– قیمت گوشت مرغ و ماهی مناسبتر و ارزانتر از انواع گوشت گوساله و بوقلمون میباشد .

– برنج در اقسام مختلف و بسته بندیهای متنوع عرضه می گردد که برنج باسماتی هندوستان از معروفترین آنها میباشد .

– بعضی از بسته بندیهای غذای حیوانات شبیه به قوطیهای رب گوجه فرنگی است که باید در خرید و انتخاب آن دقت نمایید .

– از خرید انواع خوراکی در بسته بندیهای باز بپرهیزید .

– بعضی از میوه ها به صورت دانه ای بفروش میرسد .

– هنگام خرید از فروشگاه توجه کنید میزان خرید بمیزان پول همراه شما باشد زیرا پس از صدور قبض، سفارش قابل برگشت نیست .

– در صورت خرید از فروشگاهها و مغازه ها حتما قبض رسمی دریافت دارید .

– به جهت رعایت موارد بهداشتی از خرید البسه کهنه یا دست دوم و اجناس دست دوم بپرهیزید .

– در هنگام حضور در فروشگاهها دوربینها و مامورین مراقب رفتار شما خواهند بود ، پس از رفتارهای ناشایست بپرهیزید .

– در هنگام حضور در فروشگاهها از بردن کیف و لوازم به داخل محوطه فروشگاه خودداری کنید و لوازم را به قسمت امانات بسپارید .

– اکثر فروشگاهها و مراکز فروش تا ساعات 10.30 شب باز هستند .

– از مراکز فروش و بازارها و فروشگاهها فیلمبرداری نکنید زیرا از نظر امنیتی دچار مشکل خواهید شد و دوربین شما توقیف میشود .

– درخرید کالباس وسوسیس دقت نمایید زیراانواع مختلف کالباس و سوسیس تهیه شده ازگوشت خوک درفروشگاه قابل تشخیص نمیباشد.

– بعضی از انواع ماست با طعم میوه و بعضی مسهل میباشند پس در خرید خویش دقت فرمایید . 

– معمولا آب اکثر شهر های هندوستان قابل شرب نمیباشد و دانشجویان میتوانند آب آشامیدنی خریداری نمایند .

– استفاده روزانه از تریا و رستوران دانشگاه هیچ محدودیتی ندارد ولی توصیه میشود با خریداری مواد غذائی که بسیار ارزان است و آشپزی در هزینه ها صرفه جوئی نمائید.

 

درباره ما iranpoor

همچنین ببینید

ترجمه مدارک

ترجمه رسمی مدارک

ترجمه رسمی مدارک به ترجمه ای اطلاق می شود که توسط دارالترجمه رسمی و مترجم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *