هزینه زندگی در اکراین

 دانشگاههاي اوكراين به دو بخش دولتي و خصوصي تقسيم ميشود كه مدارك دانشگاههاي دولتي در هر مقطع معتبر براي كليه دانشگاههاي دولتي ميباشد. در حال حاضر  تعدادي از دانشگاههاي  دولتي در اوكراين مورد تاييد وزارت علوم تحقيقات و فن آوري ميباشد كه در اين ميان تعدادزيادي ازاين دانشگاهها در كيف پايتخت اوكراين واقع شده است:


 اوکراین، بزرگترین کشور اروپا پس از روسیه می باشد.پایتخت این کشور كيف بوده و زبان رسمی مردم اکراین زبانهای روسی و اکراینی است.اوکراینی های داخلی روسیه با استفاده از فرصت حاصله از بروز جنگ جهانی اول و انقلاب روسیه اعلام استقلال کردند (ژانویه 1918) ولی درخارکوفدولت شوروی اوکراین بر پا شد. زمانیکه امپراتوری اتریش – هنگری از هم پاشید (نوامبر 1918) اوکراین و گالیسیا با هممتحد شدند .
این کشور تازه پا را لهستان به دنبال ادعاهای ارضی و ارتش سرخ شورویدر حمایت از سوویت خارکوف مورد تهاجم قرار دارند. ارتش سرخ غلبه یافت و در 1922اوکراین یکی از بنیانگذاران اتحاد جماهیر شوروی شد، ولی ناحیه لوف در دست لهستان باقی ماند.
دانشگاه های اين کشور از نظر  علمی دارای اعتبار خاصي در  اروپا و آمريکا ميباشند .
 در زمينه علوم پزشکی دانشگاه دولتی کيف معروف به بوگامولتس، در زمينه علوم فنی و مهندسی دانشگاه پلی تکنيک کيف يا کاپئی و دانشگاه ملی هوا فضای کيف معروف به کيگا، در زمينه مهندسی حمل و نقل دانشگاه ترانسپورت و در زمينه علوم انسانی دانشگاه تاراساشفچنکو  از معروفيت و اعتبار خاصی برخوردار می باشد . زبان تدريس در اين کشور انگليسی ، روسي و اوکراينی است و برای آموزش زبان روسی 9 ماه دوره پيش دانشگاهي وجود دارد . البته تدريس به زبان انگليسی هم امکان پذيراست همچنين امكاناتي از قبيل خوابگاه و بيمه دانشجويي جهت رفاه دانشجويان ارائه مي گردد.
شرا يط عمومی تحصيل در دانشگاههای اوکراين
هر دانشجو و يا ديپلم دوره متوسطه و يا فارغ التحصيل مقاطع مختلف که قصد ادامه تحصيل در دانشگاههای اوکراين را داشته باشد ميتواند به شرط داشتن گذرنامه معتبر بدون هيچگونه امتحان ورودی و يا کنکور وارد يکی از دانشگاههای معتبر دولتی اوکراين شده و در رشته مورد علاقه به تحصيل مشغول شود.
کليه علاقه مندان به تحصيل در کشور اوکراين ابتدا بايد يک دوره ده ماهه زبان روسی را در يکی از دانشگاههای دولتی به پايان برساند (بجز تعدادی از دانشگاهها که در برخی رشته های خاص به زبانهای انگليسی و فرانسه نيز تدريس ميشود). مدرک پايان دوره زبان روسی از هر يک از دانشگاههای دولتی در کليه دانشگاههای ديگر معتبر ميباشد. دانشجو دوره کالج زبان را در دو ترم به پايان رسانده و پس از پايان دوره از طرف دانشگاه مدرک رسمی مورد تأييد کليه دانشگاههای اوکراين جهت ادامه تحصيل را دريافت مينمايد. در ترم اول دوره زبان به صورت عمومی با تکيه بر گرامر و مکالمه و در ترم دوم به صورت تخصصی تر متناسب با رشته مورد نظر جهت ادامه تحصيل به دانشجو آموزش داده ميشود. با توجه به اين مطلب اگر دانشجو قبل از شروع ترم دوم تغير عقيده داده و بخواهد در زير گروه ديگری به تحصيل ادامه دهد می تواند با اعلام به اداره آموزش دانشگاه تغير رشته داده و زبان روسی را در رشته مورد علاقه به پايان رسانده و پس از اخذ مدرک زبان در رشته انتخابي (علوم پزشکی و رشته های وابسته و يا علوم فني مهندسي و رشته های وابسته) مشغول به تحصيل شود.
برای دانشجويان کالج زبان از بهترين اساتيد اموزش زبان روسی که اشنائی کامل به زبان انگليسی نيز دارند استفاده می شود تا دانشجويان بتوانند به کمک زبان واسطه اسانتر و به طور کامل زبان روسی را بياموزند،
در تعدادی از دانشگاهها در رشته های خاص در صورت تمايل دانشجو و تسلط به زبان انگليسی دانشجو ميتواند رشته مورد علاقه اش را به زبان انگليسی ادامه دهد.
لازم به ذکر است که دانشجو ميتواند با توجه به علاقه و لحاظ نمودن مسائل اقتصادی و غيره دوره زبان را در يکی از دانشگاههای دولتي شهرستانها, از جمله اودسا, خارکف, دانتسک, و …, که از لحاظ قيمت نسبت به شهر کيف (مرکز اکراين) ارزانتر ميباشد, با مشورت نماينده مستقر در اکراين, انتخاب نموده و پس از پايان دوره زبان روسی, در دانشگاه شهر مورد نظر ادامه تحصيل دهد.
تقويم ترم تحصيلی دانشگاه از اول سپتامبر شروع شده و پس از يک دوره 4/5 ماهه تعطيلات ميان ترم به مدت 15 روز آغاز ميشود. پس از پايان تعطيلات دانشگاه مجدداٌ به کار خود ادامه داده و پس از امتحانات پايان ترم در اواسط ژوئن تعطيلات آغاز ميشود. دوره تعطيلات حدود دو ماه و نيم بوده که در ابتدای سپتامبر سال بعد دانشگاه شروع به کار مينمايد.
دانشجويان دوره زبان ميتوانند از ابتدای سپتامبر در کلاس درس حاضر شده و در صورت تاخير ميبايست در انتهای ترم مدت تاخير را جبران نماید  این دانشگاهها تا 15 نوامبر دانشجو میگیرند.
اامتحانات نهایی بعد از اتمام هر ترم به صورت شفاهی بوده و از 5 محاسبه میشود که 5 معادل عالی 4 خوب و 3 قبول و 2 مردود میباشد. در دانشگاههای اوکراین برای دانشجویان خارجی سخت گیری خاصی اعمال نمیشود ولی اگر دانشجویی از لحاظ تحصیلی خیلی ضعیف باشد و بعد از 3 بار امتحان موفق به کسب نمره حد نصاب نشود مجبور به تکرار دوره میباشد و در مورد دانشجویان کوشا امکانات برای کسب مهارتهای اضافه میباشد.
رشته های تحصيلی :                                    
رشته های تحصيلی شامل
تمامی رشته های  پزشکی
داروسازی
دندانپزشکی
تمامی رشته های  علوم فنی و مهندسی
هنر
موسيقي
نقاشي
مدارک مورد نياز جهت اخذ پذيرش تحصيلی:
 عبارت است از
اصل پاسپورت معتبر
کپی شناسنامه از  تمام صفحات
12 قطعه عکس رنگی پاسپورتی
گواهی صحت سلامت (سازمان انتقال خون)
  دانشگاههای زیر مورد تایید وزارت علوم و بهداشت میباشند :
۱-دانشگاه پزشکی،داندان پزشکی و داروسازی  بوگامولتس:
دانشگاه ملی پزشکی به عنوان يکی از بزرگترين مراکز پزشکی اوکراين است که در شهر کيف (پايتخت اوکراين) قرار دارد. اين دانشگاه دارای بخشهای متعدد پيشگيری و درمانی بوده و سالانه حدود 1000 فارغ التحصيل در رشته های مختلف پزشکی به اوکراين, و ديگر کشورهای اروپايی, آفريقايی, آسيايی, و آمريکای جنوبی تقديم ميکند.پزشكي  از  2750 دلار در سال  به زبان روسي و /// دلار به زبان انگليسي.دندانپزشكي  3300 دلار در سال به زبان روسي داروسازي   2200 دلار در سال وهزينه خوابگاه 300-500 دلار .
۲-آکادمی پزشکی،داندان پزشکی و داروسازی پولتاوا:
اكادمي دندانپزشكي پلتاوا در شهر پلتاوا واقع شده است و يكي از معتبرترين دانشگاههاي پزشكي و دندانپزشكي در كشور اوكراين ميباشد. اين اكادمي به عنوان هشتمين اكادمي دندانپزشكي در زمان شوروي سابق در سطح بين المللي مطرح بوده و در رشته هاي پزشكي دندانپزشكي  و پروتز دهان و دندان دانشجو تربيت ميكند. دانشجويان در اين دانشگاه به زبانهاي روسي و انگليسي تحصيل ميكنند كه تحصيل به زبان روسي در اين دانشگاه مورد تاييد وزارت بهداشت ايران ميباشد.
۳-دانشگاه فنی مهندسی کاپه ای(  KPI   ):
دانشگاه پلی تکنيک اوکراين (کيف) يکی از قديمی ترين دانشگاههای معتبر جهان بوده که از دير باز به عنوان يک مراکز علمی معتبر بين المللی با مراکز معتبر علمی جهان در زمينه های مختلف فنی و مهندسی همکاری مينمايد.در اين مجموعه دانشگاهی 19 دانشکده فنی, 50 موسسه پژوهشی به همراه 15 مرکز تحقيقات و 6 مرکز مهندسی وجود داشته که علاوه بر اين در زمينه های مختلف علمی و فنی با 44 مرکز آکادمی علوم همکاری مينمايد. در اين دانشگاه 200 استاد, دانشيار و استاديار و 32800 دانشجو و فوق ليسانس مشغول به کار و تحصيل ميباشنددر کارنامه افتخارات اين دانشگاه همکاری نزديک اساتيد و دانشمندان معروفی چون ديميتری مندليف, ايگور سيکورسکی, سرگئی کرولوف, استفان تماشنکو, ياون پاتون, بوريس پاتون, و … قرار دارد.مقاطع مختلف تحصيلی کاپ ائی: در اين دانشگاه, دانشجو در مقاطع مختلف تحصيلی (ليسانس, فوق ليسانس پيوسته, دکتری, و فوق دکتری) پذيرش ميشود. برای دانشجويان خارجی پس از پايان دوره زبان مدرک معتبر اتمام کالج زبان اعطا ميشود. مدرک کالج زبان جهت ادامه تحصيل در کليه رشته های تحصيلی الزامی است.هزينه تحصيل در اين دانشگاه در مقطع ليسانس 2900-2300 دلار به زبان روسي  و 3000 دلار به زبان انگليسي در سال ميباشد.
 ۴-دانشگاه مهندسی و هوا فضا کیگا(نائو):
دانشگاه ملي هوا فضا كيف KIGA:; اين دانشگاه در پايتخت اوكراين كيف واقع شده است و يكي از دانشگاههاي معتبر در رشته هاي هوانوردي ميباشد . رشته هاي موجود در اين دانشگاه:
1- روابط بين الملل2-جامعه شناسي3-اقتصاد و بازرگاني4-مديريت 5-قانون 6-فيزيك كاربردي7-علوم كامپيوتر8-مهندسي برق9-مهندسي راديو  وسايل برقي10-مترولوژي و وسايل اندازه گيري11-مهندسي كامپيوت12-ارتباطات13-هوانوردي و تكنولوژي هوايي  : مهندسي هواپيما  تعمير و نگهداري توربين و14-معماري15-الكترونيك16-مهندسي تكنولوژي شيميايي17-تكنولوژي حمل و نقل .
 ۵-دانشگاه علوم انسانی شفچنکو:
 دانشگاه ملي كيف تاراس شوچنكو يكي از معتبرترين دانشگاههاي اوكراين در زمينه گروه علوم انساني و يكي از بهترين دانشگاههادر زمينه اموزش زبان روسي ميباشد اين دانشگاه داراي خوابگاهي مناسب و مجهز بهامكانات رفاهي ميباشد..دانشكدها . روابط بين الملل، تجارت بين الملل، اطلاعات بين المللي، مديريت بين الملل ،روابط بين الملل : حقوق بين الملل و …دانشكده ژورناليست و خبر نگاري: خبر نگاري و .دانشكده نظامي: تجارت ، نقشه خواني ،مترجمي،قانون،راديو تكنولوژي، روانشناسي ، سياست و ..دانشكده علوم تخصصي:قانون، مديريت مالي،حسابداري و كنترل مالي، روانشناسي و .دانشكده بيولوژي: بيولوژي، ميكروبيولوژي و ويروس شناسي،بيو شيمي،بيو فيزيك،جانور شناسي، كياه شناسي،فزيولوژيك ،ژنتيك  و دانشكده ژيو گرافيك و جغرافيا:جغرافياي اكونوميك و اقتصاد ، هواشناسي، اب شناسي،  شيمي آب ، نقشه برداري، زمين شناسي و دانشكده اقتصاد: تيوري اقتصاد، اقتصاد تجارت ، حسابداري، بانكداري، مديريت، مديريت ملي و اقتصاد بين الملل و .دانشكده رياصيات و كامپيوتر:انشكده مكانيك و راديو فيزيك و الكترونيك، دانشكده تاريخ، دانشكده زبانهاي خارجي ، دانشكده جامعه شناسي و روانشناسي، دانشكده فلسفه ، دانشكده حقوق و وكالت و دانشكده شرق شناسي ، زبانهاي عربي فارسي و .و دانشكده پيش دانشگاهي زبان براي دانشجويان خارجي .
 ۶-دانشگاه طراحی و دیزاین:
-دانشگاه تكنولوژي و ديزاين در سال 1930 افتتاح شده و داراي بخشهاي زير ميباشد:
تكنيكهاي طراحي ساختمان: نقشه كشي – طراحي داخل و خارج ساختمان – طراحي مبلمان – طراحي كامپيوتري وكامپيوتر: مهندسي كامپيوترصنايع سبك: كفش – پوست – خز – توليد لباس – پرداخت نخهاي طبيعي و مصنويي – تكنولوژي و طراحي پارچه مكانيك : توليد و نسب صنايع سبك و تاسيسات تربيت معلم: استاندارد صنايع سبك …الكترونيك: مهندسي سيستمهاي الكترونيك – الكترو مكانيك مترولوژي سيستمهاي خودكار: طراحي نصب و راه اندازي علوم اقتصاد: بازاريابي –  تجارت  – حسابداري …مديريت اقتصادي – مديريت سازمانها تكنولوژي داروسازي: دستگاههاي داروسازي و تكنولوژي داروشيمي – مهندسي پليمر – تكنولوژي الكترو شيميايي نساجي و پوست : تكنولوژي پوست و خز …اين دانشگاه داراي دوره زبان روسي براي علاقمندان به تحصيل به همراه خوابگاه نيز ميباشدمتوسط هزينه تحصيل در اين دانشگاه در مقتع ليسانس پس از دوره زبان از 1500-2000$ ميباشد و در مقطع فوق ليسانس 2000-2300$.
 ۷- دانشگاه موسیقی چایکوفسکی:
دانشگاه موسيقي كيف :رشته هاي تحصيلي – اهنگسازي-رشته هاي مرتبط با موسيقي مقاطع ليسانس – فوق ليسانس – دكترادانشجو ميبا يد اشنايي لازم با موسيقي و مباني انرا داشته باشد-در صورت لزوم دانشگاه دوره اي خصوصي در حدود شش ماه با هزينه اي حدود 30 دلار براي دانشجو خواهد گذاشت متوسط هزينه تحصيل پس از دوره زبان در مقطع ليسانس و فوق ليسانس 3500$ و دكترا 4500-6000$ در سال ميباشد.  
۸- دانشگاه مهندسی خارکف:
دانشگاه داراي رشته هاي زير ميباشد: تكنولوژي هواپيما و ساخت هليكوپتر تكنولوژي طراحي اطلاعات سيستمهاي روبوتيك ساخت موتورهاي هواپيما توربينهاي گازي IT و تكنولوژي اطلاعات سيستمهاي كنترل و اتوماتيك كامپيوتر و سيستمهاي پيشرفته رادار.تعمير و نگهداري هواپيما برج مراقبت.
۹-  آكادمي علوم تخصصي پزشكي:
آكادمي علوم تخصصي پزشكي در شهر كيف واقع شده و در رشته هاي تخصصي پزشكي و دندانپزشكي داراي بخشهاي كودكان جراحي فك و صورت  ارتودونسي  پروتز و ترميمي در دندانپزشكي پزشكي: جراحي مغز و اعصاب- طب داخلي  كوارش  قلب  دستگاه تنفسي – جراحي عمومي –  اطفال – زنان و زايمان – بيماريهاي چشم – بيماري هاي كودكان – اورژانس – بيماريهاي عفوني و اپيدمي – بيماري سل – مغز و اعصاب – بيماريهاي پوست و اميزشي درماتولوژي – گوش حلق و بيني – روانپزشكي – غدد داخلي – طب هسته اي – طب ورزشي – سرطان و تومور شناسي – داروسازي و صنايع دارويي – ارتوپدي.اين دانشگاه داراي خوابگاه نزديك دانشگاه ميباشد.
۱۰-دانشگاه ملي معماري و مهندسيعمران (کی سی):
دانشكده ها: ارشيتكت ، عمران و ساختمان ، عمران و شهرسازي ،  تاسيسات ، تكنولوژي ساختماني  ، تاسيسات اتوماتيك ، اماده سازي نيروي متخصص.رشته ها: آرشيتكت ساختمان ، شهر سازي ، طراحي داخلي ، مهندسي تاسيسات ساختمان ، مديريت طراحي ،  عمران ساختماني زمين ، كانال تاسيسات ،  سيستم حرارتي  ، اب و فاضل اب ساختماني ، اكولو ژي ، تكنو لوژي ساخت مصالح ساختماني ، راه سازي ، ماشينهاي ساختمان سازي ، ….در اين دانشگاه دانشجو يان خارجي پس از گذراندن دوره زبان ميتوانند به زبانهاي  روسي و اوكرايني در رشته مورد نظر تحصيل كنند.

درباره ما iranpoor

همچنین ببینید

ترجمه مدارک

ترجمه رسمی مدارک

ترجمه رسمی مدارک به ترجمه ای اطلاق می شود که توسط دارالترجمه رسمی و مترجم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *