هزینه زندگی در سوئد

 

پيش از هر چيزی بايد رشته مورد علاقه خود را برای ادامه تحصيل انتخاب کنيد. خوشبختانه سوئد بيش از هر کشور اروپايی ديگری برای دانشجويان خارجی رشته‌های تخصصی به زبان انگليسی برگزار می‌کند. شما حتماً موفق خواهيد شد که رشته مورد علاقه خود را انتخاب کنيد.

کشور سوئد در مقاطع تحصيلي

کارشناسي،کارشناسي ارشد و دکترا به زبان انگليسي بشرح زير مي نمايد:

 *مزاياي تحصيل در سوئد :

 1-رايگان بودن تحصيل

2-معتبر و با کيفيت بالا بودن دانشگاهها

3-عضو کشورهاي شينگن در اروپا

4-تحصيل در دانشگاهها مورد قبول وزارت علوم ايران

5-داراي رتبه دوم رفاه اجتماعي در دنيا

6-آشنايي اکثر مردم سوئد به زبان انگليسي

رتبه‌بندی دانشگاه‌های سوئد

رتبه‌بندی که توسط مراجعی مانند THES و يا دانشگاه شانگهای برای دانشگاه‌های سوئد انجام شده است، سطحی و بدون دقت است. در کشور سوئد رتبه تمامی دانشگاه‌ها تقريباً يکسان است ,اين مساله برای بيشتر دانشگاه‌های اروپايی صدق می‌کند. امّا بين دانشگاه‌های مختلف، تفاوتهايی در مورد رشته‌هايی که ارائه می‌کنند و يا زمينه‌های تحقيقاتی وجود دارد. تقاوت ديگری که دانشگاه‌های مختلف با يکديگر دارند، بدليل محل قرار گيری آنها و وجود شرکتها و مراکز صنعتی در اطراف آنهاست (البته اکثر دانشگاه‌ها در سوئد در نزديکی مراکز صنعتی قرار دارند). تمامی دانشگاه‌های سوئد، مجهز به تمامی تجهيزات پيشرفته علمی مورد نيازشان هستند

دانشگاه‌های سوئد

، دانشگاه‌های سوئد از نظر رتبه‌بندی تقريباً يکسان هستند، امّا از نظر ساير فاکتورهايی که برای دانشجويان مهم است، با يکديگر فرق می‌کنند. فاکتورهايی که از نظر يک دانشجوی خارجی می‌تواند مهم باشد، می‌تواند شامل محل قرار گرفتن دانشگاه، تعداد دانشجويان خارجی ، اندازه دانشگاه، گوناگونی رشته‌های ارائه شده و غيره است.

دانشگاه‌هايی که در سوئد شهرت خاصی دارند، عبارتند از:

Royal Institute of Technology in Stockholm

مکان قرار گرفتن دانشگاه در پايتخت سوئد و توجه دانشجويان به دليل وجود رشته‌های متنوع فنی و تکنولوژيکی.

Karolinska Institutet in Stockholm

معتبرترين دانشگاه پزشکی سوئد است (اين دانشگاه هر سال برنده جايزه نوبل پزشکی را انتخاب می‌کند) و رشته biomedicineدر آن در رتبه سوم در دنيا است.

Luleå of technology in lueaUniversity

شمالی‌ترين دانشگاه اروپا است. دپارتمان فضايی آن در kirunaمعروف است.

Umeå in umeaUniversity

دپارتمان فضايی اين دانشگاه نيز معروف است.

مسائل مالی

شهريه

سوئد از اين لحاظ که رشته‌های خود را برای دانشجويان خارجی بدون دريافت هيچ گونه شهريه و حتی هزينه بررسی مدارک برگزار می‌کند، حالت منحصر بفردی دارد. البته تعدادی از دانشگاه‌های اروپا که پيش از اين از دانشجويان خارجی هزينه‌ای دريافت نمی‌کردند، شروع به دريافت شهريه کرده‌اند (مانند دانمارک و آلمان). با اين حال مجلس سوئد مشغول بررسی قانونی است که به دانشگاه‌های سوئد اجازه می‌دهد تا از دانشجويان خارجی، شهريه دريافت کنند، امّا خوشبختانه اين قانون به کندی بررسی می‌شود.

هزينه‌ زندگی

از آنجاييکه دانشگاه‌های سوئد بورس و کمک هزينه تحصيلی به دانشجويان خارجی نمی‌دهند، هزينه زندگی، عامل مهمی برای ادامه تحصيل در سوئد است. هزينه زندگی در سوئد بصورت متوسط، بين 500 تا 700 يورو است، امّا اگر از اتاق اشتراکی استفاده کنيد و هزينه مسکن را تقسيم کنيد، از اين هزينه به ميزان زيادی کاسته خواهد شد و بين 300 تا 400 يورو خواهد بود. در شهرهای کوچک، اين هزينه حتی کمتر هم خواهد شد. هزينه‌های ذکر شده در حالتی هستند که شما شام را خارج از خانه صرف نکنيد و از اتاق مشترک استفاده کنيد و يک زندگی متوسط داشته باشيد.

پيدا کردن کار

يک دانشجو در اروپا و بخصوص سوئد نمی‌تواند مانند آمريکا و کانادا با انجام کارهای جانبی (کار در رستوران و …) و يا TAبودن هزينه خود را تامين کند. معمولاً پيدا کردن کار در سوئد و بخصوص در شهرهای کوچک مشکل است، بنابراين اگر شما به دنبال پيدا کردن کار در سوئد هستيد، بايد دانشگاه‌های شهرهای استکهلم و گوتنبرگ را مد نظر داشته باشيد. توجه داشته باشيد که کارهای جانبی نمی‌توانند هزينه زندگی شما را تامين کنند. در ضمن حجم درسها در دانشگاه‌های سوئد بقدری زياد است که زمان زيادی برای کارهای ديگر باقی نمی‌ماند.

بورس

همان طور که در بالا آمد، اين امکان وجود ندارد که از دانشگاه‌های سوئد بورس و کمک هزينه زندگی دريافت کنيد، با اين حال در سوئد برای دريافت بورس 2 گزينه وجود دارد.

Swedish institute تعداد کمی بورس تحصيلی با پيشنهاد دانشگاه‌ها به دانشجويان خارجی می‌دهد، امّا تعداد زيادی متقاضی برای دريافت اين تعداد کم بورس وجود دارد. برای رشته‌های فوق ليسانس خود دانشگاه اقدام به ارسال اسامی افراد به اين موسسه می‌کند. برای مقطع دکتری و پست دکتری مستقيماً به اين سايت مراجعه و اقدام نماييد.

دانشگاه‌های سوئد با ساير دانشگاه‌های اروپايی برای توسعه علوم و فنون همکاری می‌کنند، اين برنامه اصطلاحاً به Erasmus Mundusمعروف است. برای دانشجويانی که از کشورهای در حال توسعه هستند  شانس زيادی برای دريافت اين بورس وجود دارد. اين بورس شامل همه هزينه‌های تحصيل می‌شود و معمولاً رشته‌هايی که اين بورس به آنها اختصاص می‌يابد در چند کشور اروپايی برگزار می‌شود (هر ترم در يک کشور).

 

دانشگاههای سوئد
در دانشگاه هاي سوئد دو ترم تحصيلي وجود دارد : 

 1. پاييز
 2 . بهار

در ترم بهار رشته ها محدود هستند.

سيستم آموزشي ترميك و زبان آموزشي در مقطع ليسانس براي اكثر رشته ها سوئدي است،

 به استثناي چند رشته معدود در مقطع ليسانس و كل رشته ها در مقطع فوق ليسانس

 به زبان انگليسي مي باشد. 

مدارک مورد نیاز برای درخواست مقطع کارشناسی سوئد: 

 1. شش قطعه عکس (4*6)

2. ترجمه ريز نمرات سه ساله ديپلم و پيش دانشگاهي(هریک جداگانه مهر وزارت امور  خارجه داشته  باشند)

 3. ترجمه  مدرک ديپلم و پيش دانشگاهي(هریک جداگانه مهر وزارت امور خارجه داشته باشند)
 
4. مدرک زبان (TOFELنمره ibt 80به بالا یا  pbt550بالا یا IELTS  آکادمیک نمره 6 به بالا ) 

 5. كپي تایید شده(برابر اصل شده)  تمامي صفحات پاسپورت

 6. رزومه (CV) .

مدارک مورد نیاز برای درخواست کارشناسی ارشد سوئد: 

1- ترجمه  مدرک ديپلم و پيش دانشگاهي(هریک جداگانه مهر وزارت امور خارجه داشته باشند) 

2-ترجمه ريز نمرات سه ساله ديپلم و پيش دانشگاهي(هریک جداگانه مهر وزارت امور  خارجه داشته  باشند) 

 3-ترجمه اصل دانشنامه لیسانس وترجمه ریزنمرات تایید شده کارشناسی 

4- رزومه cv 

5-توصیفنامه از 2 استاد 

6-مدرک زبان ( TOEFL نمره  ibt 80 به بالا یا pbt550  یا IELTS   آکادمیک نمره 6 به بالا )

*اسامي برخي از دانشگاهها براي پذيرش  :

 stockholm university

 university  mid sweden

 university –  lund

   kth university

Chalmers university

Dalarna university

Gotland university

Goteborg university

Halmstad university

Malmo university

Uppsala university

مهندسی پزشکی در سوئد 
‏ سوئد دارای 617 شرکت مهندسی پزشکی است که از این میان 326 شرکت مرتبط با تجهیزات پزشکی است و حدود 12000 نفر در این زمینه مشغول به فعالیت هستند. در این کشور نیز همانند دیگر کشورهای صنعتی بودجه های قابل توجهی در اختیار محققان برای تحقیقات در این زمینه قرار می گیرد اما در هر حال به دلیل جمعیت کم کشور و تمرکز بر صنایعی مانند ماشین سازی، مخابرات، بیوتکنولوژی و ‏

درباره ما iranpoor

همچنین ببینید

ترجمه مدارک

ترجمه رسمی مدارک

ترجمه رسمی مدارک به ترجمه ای اطلاق می شود که توسط دارالترجمه رسمی و مترجم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *