هزینه زندگی در کانادا

 

 

1.نظام آموزشی

تحصیلات پیش دانشگاهی:

در این کشور کودکان از 3 تا 6 سالگی در مهدکودک ها و دوران آمادگی، تحت تعلیم و تربیت قرار می گیرند. شروع دوره ابتدایی (Elementary School) از 6 سالگی است. در استان کبک کلاس اول تا ششم و در استان های دیگر کلاس اول تا هفتم را دوره ابتدایی می دانند. دوره دبیرستان چهار سال است. نظام تحصیلی پیش دانشگاهی در این کشور به گونه ای است که تا قبل از ورود به دانشگاه دانش آموزان حدود 12 سال تحصیل می کنند. البته در استان اونتاریو برای اخذ دیپلم دبیرستان باید 13 سال درس بخوانند.

تحصیلات دانشگاهی:

دانشگاه های کانادا در انتخاب دانشجویان اختیار کامل دارند. شرط ورود به دانشگاه ها بر اساس معدل نمرات سال آخر دانش آموزان در دبیرستان هاست. شرایط پذیرش در دانشگاه های کانادا برای دانشجویان تمام وقت و نیمه وقت یکسان است. در خصوص پذیرش دانشجو برای تحصیلات تکمیلی، دانشگاه های بر اساس ضوابط خود اقدام می کنند.مراکز آموزش عالی در کانادا مستقل هستند و مدارک دانشگاهی را خودشان صادر می کنند. اکثر دانشگاه ها در کانادا انگلیسی زبان هستند، ولی هفت دانشگاه فرانسوی زبان و دو دانشگاه دو زبانه نیز وجود دارد.

دوره های تحصیلی:

دوره های هنری و حرفه ای برای مدارک Certificateو Diploma از دوره هایی هستند که پس از یک تا سه سال تحصیل به دلیل شرط ورود آسان تر و نداشتن معدل بالا برای ورود به دانشگاه ها در کالج ها گذرانده می شود.

Bachelor: شامل چهار سال تحصیل تمام وقت است. در بعضی رشته ها مانند معماری طول این دوره به پنج سال نیز می رسد. در استان انتاریو به دلیل طول دوره دبیرستان که 13 سال است، دوره های سه ساله نیز وجود دارد.

Master: برای ورود به این دوره داشتن مدرک Bachelorبا معدل حداقل Bضروری است. در صورتی که دانشجو بخواهد در رشته ای غیر از رشته قبلی اش ادامه تحصیل دهد، باید تعدادی درس اضافی بگذراند. به همین دلیل طول دوره های Masterاز یک و نیم تا سه سال متغیر است.

PH.D: برای ورود به این دوره معدل B+یا بالاتر در دوره Masterمورد نیاز است. علاوه بر این دانشجو باید توصیه های کتبی استادان قبلی را داشته باشد که توانایی او را برای پژوهش نشان دهد. برای دوره PH.Dدر کانادا دانشجو باید حداقل سال های تحصیلی تمام وقت، گذراندن دروس تعیین شده، گذراندن امتحان جامع (کتبی یا شفاهی یا هر دو) و نوشتن و دفاع شفاهی از پایان نامه پژوهشی را با موفقیت بگذراند. طول متوسط دوره دکترا در دانشگاه های کانادا چهار سال است. در مواردی خاص امکان اخذ مدرکPHDبدون دریافت Masterو به صورت انتقال از این مرحله وتنها با داشتن Bachelorمیسر است.

2. زبان مراکز آموزشی و دانشگاهی:

زبان تدریس و تحقیق در دانشگاه های کانادا انگلیسی و در برخی دانشگاه های ایالت کبک کانادا فرانسوی است.

3.هزینه تحصیل:

شهریه دوره کارشناسی: از 5573 تا 17667 دلار در سال بسته به رشته و استان متغیر است.

شهریه دوره کارشناسی ارشد و دکترا: از 1896 تا 33667 دلار در سال بسته به رشته و استان متغیر است.

4.هزینه زندگی:

– کسانی که از خوابگاه استفاده می کنند

– کسانی که به طور شخصی محلی برای اقامت اجاره می کنند

میانگین هزینه زندگی شامل خوابگاه، خورد و خوراک، حمل و نقل و غیره را می توان ماهانه 1000 دلار تخمین زد.

5. بیمه تحصیلی و درمانی:

همه دانشجویان در طی تحصیل خود ملزم به داشتن بیمه درمانی هستند. هزینه های پزشکی درکانادا بسیار بالاست، به همین دلیل بیمه درمانی توصیه می شود. ارزانترین نوع بیمه تقریبا سالی 450 دلار است. برخی کمک هزینه های تحصیلی بیمه درمانی را هم پوشش میدهد.

6.ویزا جهت اولیای دانشجو:

دریافت ویزا برای اولیاء دانشجو بستگی به شرایط سفارت و در آن زمان و همچنین نظر مسئولی که پرونده را بررسی می کند، دارد.

7.آب و هوا:

بیشتر کانادا چهار فصل بهار، تابستان، پاییز و زمستان را به شکل قابل تفکیک تجربه می کند. دمای هوا در اقصی نقاط کانادا کاملا متفاوت است.

درباره ما iranpoor

همچنین ببینید

ترجمه مدارک

ترجمه رسمی مدارک

ترجمه رسمی مدارک به ترجمه ای اطلاق می شود که توسط دارالترجمه رسمی و مترجم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *